صنـعـت تـجهیـزات دنـدان پـزشـکی
محصولات مصرفی و صنایـع وابستـه

ارسال پاسخ

۸ شهریور ۱۳۹۵  ۱۳:۴۴

گفتگو با دکتر نازیلا شهبازی ریاست هیئت مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران شعبه فارس: رویکرد فعالیت های انجمن دندان پزشکی فارس توجه به نیازهای همکاران است

گفتگو با دکتر نازیلا شهبازی ریاست هیئت مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران شعبه فارس: رویکرد فعالیت های  انجمن دندان پزشکی فارس توجه به نیازهای همکاران است انجمن دندان‌پزشکی ایران شعبه فارس نزدیک به بیست سال پیش باهمت جمعی از دندان‌پزشکان استان فارس به‌منظور ارتقاء سطح علمی جامعه دندان‌پزشکی فارس و تحکیم ارتباطات صنفی و علمی همکاران تشکیل شد. انجمن شیراز در این مدت توانسته با برگزاری کلاس‌های آموزشی و نیز پیگیری مشکلات صنفی همکاران جایگاه خود را به همکاران شیرازی به‌خوبی معرفی نماید،انجمن فعالیت‌های علمی، صنفی و فرهنگی خود را به‌گونه‌ای تدوین و ارائه نموده است تا قادر به جذب مشارکت حداکثری جامعه دندان‌پزشکی باشد ...

خانم دکتر بهتر است از فعالیت‌های علمی انجمن شروع کنیم، لطفاً اشاره‌ای داشته باشید به  برنامه‌های علمی انجمن شیراز در طی ششمین دوره فعالیت انجمن

برنامه هاي علمي ما در قالب كنگره، سمينار ها و كنفرانس هاي آموزشي با امتياز باز آموزي، دوره هاي آموزشي كوتاه مدت و ميان مدت با موضوع اندو، پريو ، ترميمي و زيبايي، پروتز هاي دنداني( ثابت و متحرك) ، ليزر و جامع ايمپلنت برگزار شده است. در مورد كنگره ها بايد عرض كنم انجمن فارس در طول فعاليت خود از آغاز تا كنون برگزاري شش كنگره را در كارنامه علمي خود داردكه سه كنگره آن در زمان فعاليت اين هيات مديره برگزارشده است و هفتمين آن هم به ياري خداوند بزرگ در آبان ماه سال جاري برگزار خواهد شد. همكاري تنگاتنگ با يازدهمين كنگره بين المللي انجمن ارتدنتيست هاي ايران هم كه با موفقيت و شكوه كم نظيري  در شهر شيراز برگزارشد در اين كارنامه جايگاه ويژه اي دارد. لازم به ذكر  است ششمين همايش اين انجمن به ياد استاد فقيد و ارزشمند دانشكده دندانپزشكي شيراز زنده ياد دكتر عيسي مظفري برگزار شد و از خدمات آموزشي و پژوهشي اين استاد گرانمايه قدرداني به عمل آمد.در تمامي اين همايش ها علاوه بر پانل هاو سخنراني هاي علمي ، كارگاه هاي آموزشي و عملي در راستاي نظر سنجي ها و نياز سنج هاي انجام گرفته برنامه ريزي و اجراشده است.اولين همايش علمي كاربردي دانشجويان دانشكده هاي دندانپزشكي شيراز ( سراسري، واحد بين الملل و آزاد )نيز در خردادماه سال ٩٤ برگزارشد . انجمن فارس همواره در امر اطلاع رساني و ثبت نام كنگره هاي ساليانه انجمن مركز و ساير انجمن هاي تخصصي كوشيده و به شهادت برگزاركنندگان اين كنگره هاهمكاري قابل قبولي داشته است. سمينارها و كنفرانس هاي علمي يك روزه هم به طور ميانگين هر سه هفته يك بار با عناوين و موضوع هاي متنوع دندانپزشكي ونيز پزشكي مرتبط، آموزه هاي قانوني ، اخلاق پزشكي و حرفه اي،اورژانس هاي پزشكي در دندانپزشكي، احياي قلبي ريوي مغزي و بسياري ديگر با سخنراني اساتيد دانشكده هاي دندانپزشكي ، پزشكي  و متخصصين شهر شيراز و كشور و حتي خارجي با مجموع حداقل ١٨٠ امتياز باز آموزي برگزار شده است . در برگزاري كنگره ها و سمينار ها علاوه بر اساتيد محترم همواره از همكاري هاي اداره آموزش مداوم و قطب آموزش هاي الكترونيك دانشگاه علوم پزشكي ، سازمان نظام پزشكي جمهوري اسلامي و شيراز برخوردار بوده ايم.دوره هاي آموزشي كوتاه مدت و بلند مدت انجمن هم كه ذكر  آنها در ابتداي صحبت رفت براساس نياز همكاران به آموختن مفاهيم نوين و استفاده از فن آوري هاي جديد و كسب مهارت هاي بيشتر برنامه ريزي و اجراشد ودر اين مسير با نظارت كامل كميته علمي انجمن از همكاري شركت  گنجينه طب پارس با مديريت مهندس امير رضا سلمانزاده و بنياد ملي كاوش به لطف دكتر كاوه سيدان بهره مند شديم.

انجمن شیراز درزمینهٔ صنفی نیز فعال است لطفاً توضیح بفرمایید؟

انجمن درزمینهٔ صنفی نیز فعالیت‌ها بسیاری داشته است. ما در موضوعات امور صنفی با سازمان نظام پزشکی شیراز نشست‌ها مشترکی برای رفع مشکلات صنفی همکاران داشته‌ایم که در این زمینه می‌توان به نشست هاو نامه‌نگاری‌های متعدد با شهرداری و شورای شهر و فرمانداری در خصوص عوارض گوناگون شهرداری، اداره دارایی در مورد مالیات جامعه پزشکی، سازمان پسماند شهرداری و محیط‌زیست در موضوع مديريت پسماندهاي بهداشتي وتامين اجتماعي در مورد بيمه دستياران مطب ها اشاره کرد.درمجموع انجمن توانسته از طریق برقراری ارتباط با نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط در حوزه‌های صنفی تا حدود زیادی مشکلات و موانع صنفی بر سر راه همکاران را با سازمان‌های مختلف ازجمله شهرداری حل‌وفصل نماید و بعضاً در برخی موارد نیز با پیگیری‌ها انجمن رأی به نفع همکاران صادرشده است.

انجمن همچنین در خصوص تعرفه خدمات دندان‌پزشکی سال با مشارکت نمایندگان دیگر انجمن‌های دندان‌پزشکی ازجمله انجمن دندان‌پزشکان عمومی و انجمن ارتودنتیست‌های فارس با مسئولین اداره دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و نمایندگان سازمان نظام پزشکی شیراز نیز نشست هایی داشت که درطي آنها تعرفه‌های خدمات دندان‌پزشکی استان فارس در طی سال‌های ۹۳، ۹۴ و 95 به تصویب رسید.با توجه به فرارسيدن زمان تمديد پروانه طبابت همكاران  انجمن فارس جهت ارسال انلاين  مدارك لازم براي  اين منظور اعلام آمادگي كرد  اين خدمت را به بسياري از همكاران دندانپزشك و پزشك   ارائه داد.ارسال اظهارنامه الكترونيكي اين همكاران توسط كارمند آموزش ديده انجمن نيز يكي ديگر از خدمات جديد اين انجمن در سال جاري بود.

به نظر می‌رسد انجمن فارس تلاش‌هایی نیز در برخورد با برخی از فعالیت‌های غیرقانونی برخی از شرکت‌های شبه بیمه‌ای داشته است در این مورد توضیح بفرمایید.

بله درست است ما در انجمن فعالیت‌های گسترده‌ای را در خصوص اطلاع‌رسانی در مورد فعالیت شرکت‌های شبه‌بیمه‌ای داشته‌ایم. با توجه به فعالیت‌های غیرقانونی برخی از شرکت‌های شبه‌بیمه‌ای با ادعای تأمین گروهی بیمار و درخواست اخذ تخفیف‌های بیش از پنجاه‌درصدی خدمات دندان‌پزشکی، اطلاعیه‌های متعددی از طریق پیامک و یا درج در روزنامه و سایت انجمن به‌منظور هشدار به همکاران و شهروندان جهت پیشگیری از هرگونه تضییع حقوق ایشان منتشر شد. هم‌چنین مکاتباتی با مراجع ذی‌ربط ازجمله سازمان نظام پزشکی شیراز، مجمع انجمن‌های پزشکی فارس و اداره امور دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص لزوم برخورد با آن‌ها انجام شد. با توجه به فعالیت و تبلیغات گسترده این دسته از شرکت‌ها در اصناف مختلف شیراز، نامه‌هایی به مجمع امور صنفی استان فارس و هیات‌امناء بازار وکیل جهت هشدار به کسبه و بازاریان ارسال نمودیم. همچنین اطلاعیه‌هایی نیز دریکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار فارس و شیراز به‌منظور آگاهی شهروندان درج گردید. لازم به ذکر است که از طریق سامانه پیامکی انجمن نیز بارها در خصوص عدم عقد قرارداد همکاران دندان‌پزشک با این قبیل شرکت‌ها هشدارهای لازم را داده‌ایم. ما در انجمن دندان پزشکی شعبه فارس نسبت به برخی کلاه‌برداری‌های رسانه‌ای نیز اقدام کردیم و با ارسال پیامک‌های هشداردهنده به همکاران در خصوص انجام. کلاهبرداری‌های تلفنی و اینترنتی از حساب‌های بانکی آن‌ها توسط افرادی که به‌عنوان نماینده نهادهایی از قبیل کمیته امداد، شهرداری، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی از صداقت همکاران دندان‌پزشک سوءاستفاده می‌کردند پیگیری‌های لازم را به عمل آوردیم.

یکی از فعالیت‌های مشارکت جویانه انجمن برگزاری انتخابات است اعم از انتخابات داخلی و نیز کمیته دانشجویی بود، برآورد شما از این مشارکت چیست؟

برگزاری دو مجمع عمومی سالیانه عادی همراه با انتخابات بازرس با حضور نمایندگان انجمن مرکز، آقایان دکتر همایون فراست و دکتر محمود میران و گزارش عملکرد مالی و غیرمالی انجمن و تأیید بازرس .هم چنين شركت و حضور فعال در انتخابات مجمع انجمن هاي فارس و معرفي كانديد كه در طی آندکتر نازیلا شهبازی، دکتر نوید ناصری، دکتر امیر عزمی به‌عنوان اعضاء هیئت‌مدیره و دکتر جهانگیر حسینی به‌عنوان بازرس اول انتخاب شده وبه تركيب هيات مديره اين مجمع راه يافتند.همچنين انتخابات کمیته دانشجویی در سال ٩٣با حضور 150 نفر از دانشجویان دانشکده‌های دندان‌پزشکی شیراز اعم از دولتی، آزاد و بین‌الملل تشکیل شد که درمجموع 7 نماینده دانشجویی انتخاب شدند  كه با حضور و فعاليت هاي مثبت  خود انجمن را در برگزاري برنامه هاي علمي، كنگره ها و امور خيريه و فرهنگي  از جمله مشاركت در بازارچه هاي نيكوكاري به نفع  كودكان مبتلا به سرطان ،بيماران مبتلا به ام اس و كودكان كار ياري مي دهند.

به نظر می‌رسد بحث‌های فرهنگی دارای وجه خاصی در انجمن فارس هستند در این زمینه توضیح می‌فرمایید؟ 

ارتقا و توسعه سايت انجمن فارس به نشانيwww.idafars.com كه در دوره هاي قبل راه اندازي شده بود به منظور بالا بردن سطح اطلاع رساني به همكاران از فعاليت هاي انجمن و از اخبار روز علمي صنفي و حرفه اي و نيز به اشتراك  گذاشتن لينك هاي مفيد. هم چنين در اين دوره با استفاده از اپليكيشن تلگرام دو سوپر گروه علمی-صنفی و اجتماعی IDA-FARS با حضور نزدیک به هزار عضو همکارتشكيل شد.

در گروه علمي صنفي با هماهنگي تيم علمي اين گروه چندين همايش علمي و صنفي آنلاين برگزارشده كه بسيار مورد توجه اعضا قرار گرفته است . در اين همايش ها از حضور اساتيد مجرب و علاقه مند به آموزش از سراسر ايران بهره برده ايم .همكاران ما در اين گروه دانسته هاي علمي و صنفي و سوالات و نقطه نظرهاي خود را به اشتراك  مي گذارند.در گروه اجتماعي هم مطالب ادبي ، فرهنگي و اجتماعي مطرح مي شود.برگزاری باشکوه بزرگداشت و تکریم 28 نفر از پیشکسوتان و بزرگان جامعه دندان‌پزشکی فارس در سال ٩٢با اهداء تندیس ویژه و نیز بزرگداشت یاد و خاطره 5 تن از همکاران فقید که در زمینه‌های علمی صنفی و حرفه‌ای فعالیت صادقانه داشته‌اند و اهداء لوح تقدیر به خانواده‌های ایشان در پرونده فرهنگی انجمن ثبت است.ازجمله در این مراسم به پیشنهاد حضار نامه‌ای خطاب به ریاست دانشکده دندان‌پزشکی شیراز جهت نام‌گذاری کتابخانه دانشکده به نام مرحوم استاد فقید دکتر عیسی مظفری تنظیم و با امضا شرکت‌کنندگان مورد تأیید قرار گرفت. پیشنهاد انجمن در این رابطه مورد موافقت دانشکده دندان‌پزشکی شیراز قرار گرفت و یکی از سالن‌های آموزشی به نام دکتر عیسی مظفری نام‌گذاری شد . برگزاری باشکوه مراسم بزرگداشت روز دندان‌پزشکی سال هاي۹۳ و94 و ٩٥همراه با تقدير از پيشكسوتان و فعالان حوزه هاي فرهنگي ، ورزشي و نيكوكاري با حضور بزرگان و اساتيد و ميهماناني از شيراز وتهران و ديگر شهرهابا اجراي ويژه برنامه هاي موسيقي و هنري و پذيرايي از ديگر فعاليت هاي فرهنگي انجمن فارس است. 

معرفي همكاران پيشكسوت و نمونه به سازمان نظام پزشكي شيراز جهت قدرداني از آنها در مراسم روز پزشك هم فعاليتي ديگر از جنس فرهنگ توسط انجمن فارس است .

توجه به کودکان همواره در برنامه های فرهنگی انجمن جایگاه ویژه ای دارد از جمله این برنامه ها می توان به  برگزاری یک برنامه شاد و جذاب و ایستگاه نقاشی در مورد بهداشت دهان و دندان در جنب ششمین همایش انجمن با حضور نزدیک به 60 نفر از دانش آموزان پسر مقطع دوم ابتدایی با همکاری آموزش‌وپرورش فارس اشاره  كرد که با مسئولیت و هماهنگی سرکار خانم دکتر طاهره باهری مقدم مسئول کمیته بهداشتی همایش انجام شد و بسيار مورد استقبال اين دانش آموزان و خانواده هايشان قرار گرفت.انجمن فارس فعاليت هاي خيريه اي را از دوره هاي اول مورد توجه قرار داده است ودر اين دوره در برگزاري بازارچه هاي نيكوكاري به نفع بيماران مبتلا به ام اس و كودكانسرطاني با همكاري انجمن  ام اس ، بنياد اميد و بيمارستان انكولوژي امير مشاركت فعال داشته و جلب كمك هاي مالي از همكاران دندانپزشك و اعضاي هيات مديره بدين منظور  انجام گرفته است.بازديد دانشجويان از سراي سالمندان بي سرپرست شيراز با ياري كميته دانشجوييانجمن ، كمك هاي انساندوستانه به هموطنان آسيب ديده از بلاياي طبيعي نيز از فعاليت هاي نيكوكاري انجمن بوده است.انجمن فارس بر آن است در راستای اهداف انسان دوستانه خود و با مسئولیت کمیته خیریه با استفاده از یونیت و صندلی قابل‌حمل، برنامه معاینه و خدمات سطح اول شامل فلورایدتراپی و فیشورسلینت را برای کودکان و نوجوانان در مناطق محروم و یا در مدارس جنوب شهر با هماهنگی مراجع ذیصلاح از جمله آموزش و پرورش اين مناظق پس از اخذ مجوزهای لازم انجام دهد.

 انجمن فارس نسبت به محيط زيست هم بي تفاوت نبوده و همراه با ديگر فعالان اين حوزه در مناسبتهاي محيط زيستي به طور نمادين حركت هايي را انجام داده است، در روز جهاني زمين پاك با يك فراخوان به همراه تعدادي از همكاران دوست دار محيط زيست به پاكسازي بخش هايي از يك پارك كوهستاني در شهر شيراز اقدام كرد، همچنين در هفته درختكاري با غرس نهال در اين پارك رسالت همگان را در حفظ و نگهداري ريه هاي زمين ياد آور شد.قرار است در هفتمين همايش اين انجمن پانلي به محيط زيست با عنوان اكو دنتيستري براي تاكيد به نقش و وظيفه مهم و حياتي دندانپزشكان در قبال حفظ محيط زيست اختصاص يابد.

بدون شک انجام تمامی این فعالیت ها بدون همکاری و هماهنگی همه اعضای هیئت مدیره امکان پذیر نبوده است. دوستانی که در همه عرصه ها با صرف وقت و توانمندی های خود در هرچه بهتر شدن انجمن نقش بسزایی داشتند.

دكتر نويد ناصري

نايب رييس ، مسئول كميته دانشجويي و اخلاق انجمن ، در دوره ششم. دبير اجرايي يازدهمين كنگره انجمن ارتدنتيست هاي ايران، رييس ششمين همايش ساليانه . يك دوره قائم مقام رييس پنجمين همايش انجمن فارس  و رييس اولين همايش دانشجويان دانشكده هاي دندانپزشكي شيراز.در  عرصه بهداشت و پيشگيري با همكاري آموزش و پرورش مديريت برنامه هاي جنبي همايش هاي انجمن از جمله همايش مربيان بهداشت و دانش آموزان مقطع دبستان بعضي از مناطق آموزش و پرورش با همكاري خانم دكتر طاهره باهري مقدم. عضو هيات مديره سازمان نظام پزشكي شيراز، رييس انجمن ارتدنتيست هاي فارس و عضو فعال شورايعالي نظام پزشكي كشور و رييس دانشكده دندانپزشكي دانشگاه آزاد شيراز.

 دكتر كوروش افشين پور

عضو علي البدل انجمن که به دنبال استعفاي دكتر جهانگير حسيني به تركيب هيات مديره اضافه شدند. در همين مدت كوتاه هم همكاري و همراهي مطلوبي با اعضاي هيات مديره داشته و دارند . دكتر افشين پور در كارنامه فعاليت هاي صنفي و اجتماعي خود عضويت در هيات مديره سازمان نظام پزشكي و شوراي شهر گچساران و يك دوره در مجمع عمومي نظام پزشكي كشور را هم دارند.

دكتر محسن فرخنده برازجاني

بازرس انجمن با سابقه طولاني همكاري و عضويت در تركيب هيات مديره انجمن فارس از سالهاي ابتدايي تشكيل شعبه فارس تا كنون و همكاري در برگزاري همايش هاي انجمن در طول اين سالها، ايشان با توجه به سابقه طولاني و مثبت فعاليت صنفي عضو كميته عوارض و هيات بدوي سازمان نظام پزشكي شيراز هم هستند.

دكتر امير عزمي

دبير انجمن و دبير اجرايي و مسئول امور نمايشگاهي يازدهمين كنگره ارتدنتيست هاي ايران و پنجمين همايش ساليانه انجمن فارس و اولين همايش دانشجويي دانشكده هاي دندانپزشكي شيراز درزمان فعاليت هيات مديره دوره ششم.ايشان همكاري خود را با انجمن فارس ازسالهاي دور وبا فعاليت در كميته دانشجويي آغاز كرده اند. در هفتمين همايش ساليانه انجمن فارس در سال جاري نيز دبير اجرايي و مسئول امور نمايشگاهي هستند.راه اندازي سايت انجمن و تشكيل دو سوپرگروه علمي -صنفي و اجتماعي در تلگرام با علاقه و پيگيري هاي ايشان انجام شده است .با توجه به كسب مدارج علمي در حوزه ليزرهاي دنداني همواره از سخنران هاي اصلي انجمن در سمينارها، همايش هاي ساليانه و  دوره هاي ليزر انجمن بوده اند. در برگزاري همايش هاي مجازي در گروه تلگرام هم يكي از هماهنگ كننده ها هستند.

 دكتر دردانه عطاپور

خزانه دار انجمن كه امور مالي را با دقت و وسواس مديريت مي كنند و راه اندازي سيستم حسابداري مكانيزه در اين دوره توسط ايشان انجام شد كه شايد بتوان ادعا كرد اولين و شايد تنها شعبه انجمن در اين راستا باشيم. ايشان يكي از هماهنگ كننده هاي برنامه هاي علمي مجازي در تلگرام گروه علمي صنفي انجمن هستند كه با دعوت از اساتيد همايش هاي آنلاين را با همكاري دكتر امير عزمي و خانم دكتر گلنار آرچين مديريت ميكنند. در امور فرهنگي و خيريه هم در برگزاري مناسبت هاي روز دندانپزشك، بزرگداشت پيشكسوتان و حمايت از بيماران مبتلا به سرطان ، ام اس ، كودكان كار و دانش آموزان در مناطق محروم همكاري و تلاش چشمگير داشته و دارند. ايشان با سابقه دو دوره رياست هيات مديره تعاوني دندانپزشكان فارس از همكاران فعال در عرصه صنفي هستند.

 دكتر علي امامي

دبير و مسئول كميته علمي انجمن كه سابقه طولاني همكاري با انجمن فارس از بدو تشكيل به فعاليت در كميته دانشجويي دارند، برنامه ريزي سمينارهاي علمي و دوره هاي آموزشي و دبيري علمي پنجمين همايش ساليانه و دبيري اجرايي و مسئوليت امور نمايشگاهي ششمين همايش انجمن و علمي اولين همايش دانشجويان دانشكده هاي دندانپزشكي شيراز را بر عهده داشته  ودارند. در همايش دانشجويان، همايش مربيا ن بهداشت ، دوره آموزش ايمپلنت ، كنترل عفونت براي دستياران مطب هاي دندانپزشكي و چند ين سمينار  و برنامه علمي ديگر با ارائه سخنراني و برگزاري كارگاه هاي عملي نقش مهمي ايفا كرده اند.

 

منبع : خبرنامه انجمن دندانپزشکی ایران

  //پدامگ//

//پزشک دندان//

//تجهیزات دندانپزشکی//

//محصولات دندانپزشکی//

//کنگره های تخصصی دندانپزشکی//

 

 

نظرات