صنـعـت تـجهیـزات دنـدان پـزشـکی
محصولات مصرفی و صنایـع وابستـه

ارسال پاسخ

۱۶ فروردین ۱۳۹۵  ۱۶:۵۰

بررسی آسیب های جسمی در دندانپزشکان/تمرینات پیشگیرانه (بخش اول)

بررسی آسیب های جسمی در دندانپزشکان/تمرینات پیشگیرانه (بخش اول) یکی از شایعترین نواحی در معرض آسیب در میان دندانپزشکان ناحیه گردن می باشد ...

در ابتدا مختصری به آناتومی گردن می پردازیم :

ناحیه گردن از هفت مهره تشکیل شده است که این مهره ها توسط دیسک های بین مهره ای ، مفاصل بین مهره ای ، لیگامان های متعدد ، کپسول مفصلی و عضلات به هم متصل شده اند ، این عوامل علاوه بر ایجاد حرکت در مهره ها موجب حفاظت طناب نخاعی و اعصاب بین مهره ای که از میان هر دو مهره در دو سمت خارج می شوند و عصب رسانی به ناحیه گردن و کتف و دست ها و سایر قسمت های بدن را برعهده دارند می شوند.

به دلیل خم بودن ممتد ناحیه گردن عوارض بسیار زیادی اعم از اسپاسم عضلانی ، فتق دیسک و ضعف عضلات این ناحیه را تهدید می کند که عوارض آن به صورت درد و گاها سوزش و بیحسی و سوزن سوزن شدن در گردن ، کتف  ، شانه ، بازوها ، آرنج ، ساعد ، مچ ، انگشتان و حتی پس سر ، اطراف گوش و ناحیه پیشانی خود را بروز می دهد و همچنین ممکن است باعث محدودیت حرکات گردن شود.

آسیب های ناحیه گردن اشکال بسیار زیاد و متدوعی را شامل می شود اما به صورت کلی در صورت وجود علائمی که در بالا گفته شد باید در درجه اول استراحت را در برنامه قرارداد و با استفاده از یک کولار گردنی نرم علاوه بر گرم نگه داشتن ، حرکات گردن را محدود کنید. همچنین می توان از پک های گرمایی یا سرمایی (در روزهای اول استفاده از پک یخ ارجحیت دارد) استفاده نمود ، استفاده از داروهای NSAID نیز مفید می باشد.

بعد از کاهش نسبی درد می توان از تمرین درمانی بهره جست.

مبحث تمرین درمانی در دندانپزشکانی که به دلیل فشارهای کار بر روی بیماران دچار گردن درد می شوند به صورت اختصاصی و براساس نوع آسیب و محل آن متفاوت می باشد اما می توان در بسیاری از موارد آسیبات گردنی از موارد زیر استفاده کرد :

1- اصلاح پاسچر و وضعیت
در اکثر موارد شاهد
FHP (وضعیت سر به جلو) و از بین رفتن لوردوز طبیعی گردن در افراد می باشیم که باید این وضعیت اصلاح شود : توجه شخصی فرد و قرار گرفتن در مقابل آیینه و تمرین پاسچر صحیح ، حرکت سر به عقب بدون خم شدن سر به پایین یا بالا به صورت مستقیم ، حرکت شانه ها به سمت عقب و بالا درصورت وجود شانه های خمیده و گرد شده ، این تمرین علاوه بر کاهش فشار بر روی ساختارهای حساس به درد باعث بازگرداندن بالانس عضلانی به ناحیه می شود که امری بسیار مهم و تاثیرگزار است.

 

2- تمرین Nodding

حالت غبغب گردن ، طوری که در قسمت خلفی، تحتانی سر کشش احساس شود.

 

3- تمرینات دامنه حرکتی

(خم کردن گردن به سمت راست و چپ ، چرخش گردن به سمت راست و چپ)

 

4- تمرین shoulder shrug (بالا آوردن هر دو شانه)

 

5- چرخش شانه ها به سمت عقب

 

6- تمرینات ایزومتریک گردن در چهار جهت

 

احتیاط  !!!
درصورت تشدید علائم حین انجام تمرینات ، از ادامه آن خودداری نمائید.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست لیلا بخشی

 

//پدامگ//

//پزشک دندان//

//محصولات دندانپزشکی//

//کنگره های تخصصی دندانپزشکی//

 

اخبار مرتبط

نظرات