صنـعـت تـجهیـزات دنـدان پـزشـکی
محصولات مصرفی و صنایـع وابستـه

ارسال پاسخ

۶ بهمن ۱۳۹۴  ۲۲:۰۱

اشعه X

اشعه X دكتر سارا احساني متخصص راديولوژي دهان، فك و صورت

در سال 1895، Wilhelm Roentgen فیزیکدان آلمانی موفق به کشف طول موج خاصی از اشعه الکترومغناطیس شد که جایزه نوبل فیزیک را در سال 1951 برای او به ارمغان آورد. او متوجه شد که این اشعه قادر به عبور از بدن انسان است. به صورتی که می تواند استخوان های بدن را به تصویر بکشد. از آنجا که او ماهیت این پدیده را به درستی نمی شناخت، آن را X-RAY (اشعهX) نامید.

 

امروزه میدانیم که اشعهX فرمی از انرژی است که به صورت موج حرکت می کند و قادر است از اجسام عبور کند. هرچه جسمی که اشعهx از آن عبور می کند سخت تر باشد، مقدار بیشتری از اشعه را جذب می کند. به این ترتیب، استخوان ها و دندان ها به صورت متفاوتی از لب و یا لثه دیده می شوند. به همین دلیلی اشعهx می تواند پوسیدگی های دندانی را نمایش دهد. چون دندان سالم اشعه را به میزان بیشتری جذب می کند.

 

در ناحیه فک و صورت، اشعهx قادر به نمایش انواع مختلفی از مشکلات، از جمله پوسیدگیها، بیماریهای لثه، عفونت های استخوانی، سنگ های غدد بزاقی، شکستگی های فک و صورت،بیماریهای سینوس های فکی و حتی انواع تومورهای خوش خیم و بد خیم ناحیه می باشد.

 

 

موارد استفاده از رادیوگرافی در دندانپزشکی

رادیوگرافی های دندانی از با ارزشترین ابزارهای یک دندانپزشک در مراحل تشخیص و درمان هستند. دندانپزشکان با آشنایی با نمای نرمال ساختار های ناحیه دهانی هریک از انواع مشکلات محتمل قادر به تشخیص بیماری های فکین و دندانها می باشند. به عنوان مثال در بزرگسالان رادیوگرافی ها قادرند :

- نواحی پوسیدگی غیر قابل مشاهده در معاینه بالینی مانند پوسیدگی‌های کوچک و اولیه، پوسیدگی‌های بین دندانی و یا پوسیدگی های زیر پرکردگی های قدیمی را نشان دهند.

- به کشف ضایعات فکین مانند انواع کیست ها، تومورهای خوش خیم و بدخیم و بیماری های متابولیک و عمومی (مثل پرکاری و یا کم کاری غدد درون ریز) کمک کنند

- محل، مسیر و وسعت شکستگي های دندانی و یا فکی را نشان دهند.

 


- محل و وسعت بيماريهای لثه را نمایش دهند

- به دندانپزشک در تنظیم طرح درمان برای قراردادن ایمپلنت های دندانی کمک نمایند

- در تشخیص های ارتودنسی و انتخاب طرح مناسب مفید باشند

- ضایعات و بیماری های سینوس های فکی را نمایش دهند

- سنگ های غدد بزاقي و سایر ضایعات و تومورهای این غدد را نشان دهند.

- در اطفال، رادیوگرافی ها علاوه بر تشخیص پوسیدگی ها و بیماری ها، ابزاری برای مانیتور کردن تشکیل و تکامل دندان های دائمی هستند. به این ترتیب، با رادیوگرافی های دوره ای، دندانپزشک قادر است میزان فضای موجود در قوس فکی را برای رویش دندان های جدید بررسی نموده، برای زمان کشیدن دندان های شیری تصمیم بگیرد. همچنین، رادیوگرافی ها برای تشخیص وجود دندان های اضافه و نهفته به کار می روند. واضح است که با تشخیص و در نتیجه درمان به موقع مشکلات، وسعت و میزان تاثیر آنها بر سلامت کودک بسیار کاهش می یابد.

 

منبع: مرکز سلامت دهان و دندان تخصصی مهر گاندی

//پدامگ//

//پزشک دندان//

"برای آگاهی از آخرین رویداد ها و پیوستن به کانال تلگرامی پزشک دندان (pedamag@) اینجا کلیک کنید."

نظرات