صنـعـت تـجهیـزات دنـدان پـزشـکی
محصولات مصرفی و صنایـع وابستـه

ارسال پاسخ

۶ دى ۱۳۹۶  ۱۵:۲۹

دریافت کد رهگیری برای تامین کنندگان کالاهای دندانپزشکی

دریافت کد رهگیری برای تامین کنندگان کالاهای دندانپزشکی مدیر کل نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: در حال حاضر واردکنندگان، تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان چهارگروه از کالاهای پزشکی شامل مواد دندانپزشکی، می‌توانند وارد وب سایت شوند و کد رهگیری دریافت کنند سپس این کد را روی کالاهایشان درج کنند .

به گزارش خبرنگار سایت اطلاع رسانی پزشک دندان (PEDAMAG)؛دکتر رضا مسائلی در بیست و هفتمین اجلاس مدیران تجهیزات پزشکی سراسر کشور با بیان اینکه در مدت اخیر ۲۲۰ قلم کالای پزشکی در اداره کل تجهیزات پزشکی به ثبت رسیده است، گفت: باید توجه کرد که حوزه تجهیزات پزشکی دارای تخصص‌های بسیاری است بنابراین در ادارات تجهیزات پزشکی نه تنها بر کیفیت و واردات نظارت داشته باشیم بلکه باید برای تولید هم پروانه ساخت صادر کنیم. در عین حال لازم است به موضوع قاچاق تجهیزات پزشکی توجه و خریدهایمان هم کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه باید توجه کرد که امکانات اتاق عمل با جان بیماران سر و کار دارد و ممکن نیست که یک اتاق عمل به دلیل کودتاهی یک شرکت از چرخه عمل باز بماند،تاکید کرد: در حوزه تجهیزات پزشکی به علت ماهیت کار یا ضعف در مقام اجرا با مراکز تصمیم‌گیری متعددی مواجه هستیم که بر اساس نیازها تاسیس شده اند و در حال کار و فعالیت هستند. تلاش ما این است که بتوانیم با مراکز همکاری داشته باشیم البته وجود همه این مراکزباعث می‌شود که مدیریت در حوزه تجهیزات پزشکی با مشکلاتی مواجه شود.

مسائلی با اشاره به طرح تحول نظام سلامت گفت: نمی‌توان منابعی را که در این دوره و با اجرای طرح تحول سلامت برای سیستم سلامت تامین شده را با دوره‌های قبل مقایسه کرد و همه این مسائل فشار کار زیادی را ایجاد می‌کند بنابراین باید به صورت فشرده کار کنیم. زمانی که به مدیریت جهادی اعتقاد داریم باید در همه حوزه‌ها این مدیریت را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت توانست فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کاری کنید که بیمار جز رنج بیماری رنج دیگری نداشته باشد را محقق کند،اظهارکرد:‌ در زمینه این مسئولیت سنگین باید دراین دوره مدیریتی به طور جدی کار کنیم. درعین حال ادارات تجهیزات پزشکی هم باید فعال‌تر باشند و تخصص باید در این ادارات شکل بگیرد. بر این اساس ما برای همکارانمان چهار گروه اساسی ایجاد کرده‌ایم تا آموزش ببییند. کارشناسان ما باید با جزییات مسائل مربوط به تجهیزات پزشکی را دنبال کنند وگرنه به عنوان کارشناس تجهیزات پزشکی حق کار نداشته باشند.

مسائلی با بیان اینکه در کشور بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان تجهیزات پزشکی وجود دارد،گفت: این  تجهیزات جزو بیت المال است و باید مدیریت شود. دراین دوره تلاش می‌کنیم که با یک مدیریت خطی کار را پیش ببریم.

وی با اشاره موضوع قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی گفت: در این حوزه استقلال دانشگاه‌ها مهم است زیرا وقتی یک امضای طلایی ایجاد کنیم و افراد بدانند به واسطه قیمت‌گذاری منافعی ایجاد می شود مشکلاتی بروز خواهد کرد و من نگران هستم بنابراین دانشگاه‌ها را باید در این موضوع دخیل کنیم البته در صورت حذف قیمت‌گذاری بی‌نظمی‌هایی ایجاد می‌شود بنابراین ابتدا لازم است عملکرد دانشگاه‌ها را شفاف کنیم به طوری که مشخص باشد که کدام دانشگاه چه تجهیزاتی خریداری کرده است. ما تحقق این موضوع را با انجام زیرساخت ای تی در دستور کار داریم.

مسائلی تاکید کرد: مدیریت در حوزه تجهیزات پزشکی باید فعال و اثربخش باشد زیرا ما با سلامت بیماران روبرو هستیم.

مدیر کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو با اشاره به ایجاد سامانه جامع شناسنامه تجهیزات پزشکی سرمایه کشور گفت: ما این سامانه را برای استفاده بهتر از اموال سرمایه‌ای و نظارت اثر بخش و ارتقا بهره‌وری ایجاد می کنیم. بر این اساس همه دانشگاه‌ها باید اطلاعات تجهیزات خود را وارد سامانه کنند سپس اطلاعات آنها جمع‌آوری شود. بر این اساس یک داشبورد اطلاعاتی ایجاد می‌شود و این اطلاعات به صورت شفاف وجود خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش از برچسب‌گذاری چهار گروه کالای پزشکی از ابتدای سال خبر داد و گفت: از ابتدای سال ۹۷ چهارگروه از کالاهای پزشکی شامل مواد دندانپزشکی، تجهیزات آزمایشگاهی، ملزومات مصرفی حوزه زنان و بارداری و تجهیزات پزشکی مصرف خانگی برچسب اصالت دریافت می‌کنند وعرضه و فروش همه این کالاها در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و داروخانه ها باید همراه با برچسب اصالت باشد.

مدیر کل نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو افزود: در حال حاضر واردکنندگان، تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان این کالاها می‌توانند وارد وب سایت شوند و کد رهگیری را دریافت کنند سپس این کد را روی کالاهایشان درج کنند  البته در حال حاضر شرکت‌هایی مراجعه می‌کنند و ما در حال تولید کد برای آن‌ها هستیم بنابراین از سال ۹۷ به بعد این بسته از کالاها برچسب اصالت دریافت می‌کنند و قابل رهگیری هستند.

مسائلی درادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره آخرین وضعیت مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره قانون جامع استاندارد گفت: ما به مفاد قانون پایبندیم. درتبصره ۱ بند ۱ ماده ۷ قانون بهبود و تقویت استاندارد اعلام شده که نحوه ورود استاندارد در حوزه تجهیزات پزشکی و سازمان غذا و دارو در قالب تصویب هیات وزیران است و در قالب این تصویب نامه نحوه همکاری ما با سازمان استاندارد مشخص می‌شود بنابراین سعی می‌کنیم پیشنهادمان را دز زمینه همکاری با سازمان استاندارد به هیات وزیران ارائه دهیم.

 

وی تاکید کرد:‌ طبق قانون وظایف وزارت بهداشت در حوزه نظارت بر تجهیزات پزشکی ، مواد و فرآورده‌های غذایی، آرایشی همچنان باقی است و ما در چارچوب، وظایفمان انجام می دهیم و در راستای ارتقای کیفیت به صورت دقیق و با نظم عمل می‌کنیم و تمام تلاشمان این است که دوگانگی  در مقام اجرا ایجاد نشود.

 

نظرات