صنـعـت تـجهیـزات دنـدان پـزشـکی
محصولات مصرفی و صنایـع وابستـه

ارسال پاسخ

۲ دى ۱۳۹۶  ۱۱:۲۶

نقش دندانپزشكى قانونى در شناسايى هويت افراد از روى اجساد

نقش دندانپزشكى قانونى در شناسايى هويت افراد از روى اجساد برگزيده چهارمين جشنواره دانشجويى ابن سينا و موسس انجمن دندانپزشكى قانونی با اشاره به تاسيس اين انجمن براى نخستين بار در كشور گفت: دندان ها به دليل ساختار مقاومى كه دارند در حرارت هاى بالا آسيب نمى بينند ، به كمك تصاوير راديوگرافى يا قالب هاى گچى گرفته شده از دندان ها مى توان اجسادى را كه قابل شناسايى نيستند ، شناسايى كرد.

به گزارش خبرنگار سایت اطلاع رسانی پزشک دندان (PEDAMAG)؛اردشير خرسند برگزيده چهارمين جشنواره دانشجويى ابن سينا و موسس انجمن دندانپزشكى قانونی با اشاره به تاسيس اين انجمن براى نخستين بار در كشور گفتدندانپزشكى قانونى يكى از رشته‌هايى است كه در كشورهاى پيشرفته دنيا تدريس مى شود و انجمن ها، دپارتمان و ساختار دانشگاهى وجود دارد.

وى ادامه داد: دندانپزشكى قانونى از زير شاخه هاى پزشكى قانونى محسوب مى شود و كاربردهايى در حوزه تشخيص و شناسايى هويت اجساد دارد اما متاسفانه در كشور ما اين رشته به طور تخصصى وجود ندارد و تنها در قالب چند واحد اختيارى در دانشكده هاى دندانپزشكى تدريس مى شود.

خرسند با اشاره به نقش دندانپزشكى قانونى در شناسايى هويت افراد از روى اجساد در حوادث گفت: در حوادث مختلفى چون سقوط يك هواپيما يا برخى جرم ها به دليل حرارت بالاى چندهزار درجه اى، اجساد از بين مى روند و شناسايى هويت اجساد چالش بزرگى محسوب مى‌شود.

موسس انجمن دندانپزشكى قانونى عنوان كرد: دندان ها به دليل ساختار مقاومى كه دارند در حرارت هاى بالا آسيب نمى بينند ، به كمك تصاوير راديوگرافى يا قالب هاى گچى گرفته شده از دندان ها مى توان اجسادى را كه قابل شناسايى نيستند ، شناسايى كرد و اين روشى براىشناسايى هويت اجساد در دنيا محسوب مى شود که افزون بر اين؛  يكى از معيارهاى تشخيص سن به خصوص در سنين پايين دندان ها است.

 

اين موسس با اشاره به روند تاسيس انجمن دندانپزشكى قانونى عنوان كرد: ما در دانشگاه علوم پزشكى تهران با همت دانشجويان براى نخستين بار در كشور اين انجمن را تاسيس كرديم و تاكنون در سطح دانشجويى آن را پيش برديم تا مراحل ادارى تاسيس انجمن به پايان برسد البته ما در شرایط فعلی جلسات را در سطح دانشجويى در دانشكده دندانپزشكى دانشگاه تهران به طور هفتگى و ماهانه برگزار مى كنيم.

 

منبع:خبرنگاران جوان

   //پدامگ//

//پزشک دندان//

//تجهیزات دندانپزشکی//

//محصولات دندانپزشکی//

//کنگره های تخصصی دندانپزشکی//

 

 

   

نظرات