صنـعـت تـجهیـزات دنـدان پـزشـکی
محصولات مصرفی و صنایـع وابستـه

ارسال پاسخ

۲۷ آذر ۱۳۹۶  ۱۳:۱۸

توجه بیش از حد به رشته هایی که بازار کار دارد نگران کننده است

توجه بیش از حد به رشته هایی که بازار کار دارد نگران کننده است رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان با بیان اینکه توجه بیش از حد به رشته هایی که بازار کار دارد نگران کننده است، افزود: بسیاری از نخبگان ما به سمت رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی می روند و درگیر کارهای روزمره می شوند، باید سر فصل دروس دانشگاهی تغییر کند و به سمت ایجاد رشته هایی که مورد نیاز ما است، برویم.

به گزارش خبرنگار سایت اطلاع رسانی پزشک دندان (PEDAMAG)؛رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان گفت: هفته پژوهش بهانه ای برای نهادینه کردن، فرهنگ سازی و ترویج پژوهش و فناوری در کشور است.
رحمت صادقی با اشاره به اینکه پژوهش شامل سه نوع بنیادی، کاربردی و توسعه ای است، اظهار کرد: در کشورهای توسعه یافته 25 درصد را به پژوهش های بنیادی و 75 درصد را به پژوهش های توسعه ای اختصاص می دهند.
وی ادامه داد: در ایران این آمار برعکس است و بیشتر مواقعی که بحث پژوهش می شود، پژوهش های بنیادی و تولید مقاله به ذهن تداعی می شود.

 

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در بخش دیگری گفت: سیاست گذاری های کلان پژوهش و فناوری استان کردستان باید در کارگروه پژوهش و فناری استان صورت گیرد تا هر کسی یا بخشی به صورت جداگانه و جزیره ای عمل نکند.
صادقی ادامه داد: ستادی که چنین تاثیرگذاری در حوزه پژوهش در استان دارد تشکیل نمی شود.
وی با اشاره به آیین نامه های موجود در دانشگاه افزود: عضو هیات علمی برای ارتقای شرایط شغلی خود ناچار به توجه به این آیین نامه ها است.
وی یادآور شد: گاهی تنها به مزیت های نسبی در استان توجه می شود و به استعدادهای موجود توجه نمی شود که باید در فکر بروز و ظهور این استعدادها هم باشیم.
به گفته وی، مزیت های تازه و ایجادی برای استان درست نمی کنیم، به عنوان مثال سوئیس بزرگترین تولید کننده شکلات جهان است اما هیچ کاکائویی در این کشور تولید نمی شود.
صادقی با بیان اینکه برای رشد پژوهش باید همکاری های بین المللی افزایش یابد، ادامه داد: هر چقدر پژوهشگر بتواند راحت تر به خارج از کشور برود یا از خارج از کشور کسانی را به ایران دعوت کنیم این به رشد پژوهش کمک می کند.
وی با اشاره به اینکه علم مرز نمی شناسد، تاکید کرد: گاهی یک پژوهشگر برای شرکت در یک کنفرانس خارج از کشور نیاز به سه ماه دوندگی دارد.
رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان اضافه کرد: سر فصل دروس های دانشگاهی هم باید تغییر کند و به سمت ایجاد رشته هایی که مورد نیاز ما است، برویم.
صادقی با بیان اینکه توجه بیش از حد به رشته هایی که بازار کار دارد نگران کننده است، افزود: بسیاری از نخبگان ما به سمت رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی می روند و درگیر کارهای روزمره می شوند.
وی یادآور شد: شرکت سامسونگ امروز با ثبت 400 هزار اختراع به نقطه کنونی رسیده است و این ثبت اختراع ها توسط مغزها و پژوهشگرهای آنها صورت گرفته است.
صادقی تاکید کرد: باید به سمتی برویم که دانش آموخته های دانشگاه های ما بتوانند کارآفرین باشند و منتظر نمانند تا استخدام شوند و پشت میز بشینند.
وی ادامه داد: تفکر هیات علمی را هم باید اصلاح کنیم چون معتقدیم هیات علمی باید توانایی این را داشته باشد که دانش آموخته کارآفرین به ما بدهد.
وی گفت: در درجه دوم، سرفصل دروس باید تغییر کند چرا که با سرفصل های کلیشه ای که مربوط به 20 تا 30 سال گذشته است نمی توان تحول ایجاد کرد.
صادقی با بیان اینکه باید رشته هایی بین رشته ای و چند رشته ای ایجاد کرد، افزود: به عنوان مثال ایجاد رشته حقوق دریا در دانشگاه های شمال کشور می تواند نیازهایی که در این حوزه در پیوند با رژیم حقوقی دریای خزر وجود دارد را تامین کند.

 

منبع:ایرنا

   //پدامگ//

//پزشک دندان//

//تجهیزات دندانپزشکی//

//محصولات دندانپزشکی//

//کنگره های تخصصی دندانپزشکی//

 

 

   

نظرات