صنـعـت تـجهیـزات دنـدان پـزشـکی
محصولات مصرفی و صنایـع وابستـه

ارسال پاسخ

۲۰ شهریور ۱۳۹۶  ۱۰:۵۸

هر چیزی تاریخ مصرفی دارد حتی اگر تاریخ انقضا قید نشده باشد

هر چیزی تاریخ مصرفی دارد حتی اگر تاریخ انقضا قید نشده باشد سلامت بچه‌ها بسیار مهم است و باید دقت ویژه ای در رعایت بهداشت آنها داشت. لوازم مربوط به بچه‌ها بخصوص آنهایی که به دهان می‌برند، مک می زنند یا شیشه شیری که با آن شیر می خورند باید به طور منظم تعویض شوند، حتی اگر در ظاهر سالم به نظر بیایند و فرسوده نشده باشند.

خوشبختانه روی مواد غذایی یا لوازم آرایشی تاریخ انقضا را قید کرده اند. با این حال برخی ابزار و اشیاء وجود دارند که تاریخ انقضا روی آنها ذکر نشده است؛ بنابراین، افراد تعویض آن را الزامی نمی دانند. لوازمی مانند حوله علاوه بر اینکه در اثر استفاده طولانی نرمی و لطافت خود را از دست می دهد، بلکه به دلیل قرار داشتن در معرض رطوبت، با مسئله تکثیر باکتری ها و میکروارگانیسم ها نیز مواجه هستند؛ بنابراین، تاریخ مصرف شان تمام می شود. خیلی از افراد به دلیل صرفه‌جویی و یا علاقه به برخی ابزار از تعویض آن خودداری می کنند، اما این کار به سلامتی شان آسیب می رساند.

روی بسته‌بندی برخی از لوازم تاریخ انقضا قید شده است و باید بعد از مدتی تعویض شوند. این مسئله ارتباطی به مصرف گرا بودن ندارد. بلکه مسئله سلامتی در میان است و باید لوازم و اشیاء روزمره نیز بعد از مدتی استفاده دور انداخته شوند. در ادامه به برخی از این لوازم اشاره می‌کنیم.

مسواک جزو لوازمی است که خیلی از افراد به آن عادت کرده و به سختی اقدام به تعویض می کنند. اما خاطرتان باشد که مسواک را باید هر سه ماه یکبار عوض کنید. این توصیه  تولیدکننده‌ها و همچنین دندان‌پزشکان است.

دلیلش این است که نه تنها برس آن فرسوده می شود و بعد از مدتی نمی تواند به طور موثری دندان‌های‌تان را تمیز کند، بلکه بعد از استفاده طولانی از یک مسواک خطر آلوده شدن آن نیز وجود دارد. حتی ممکن است به دلیل قارچ ها یا باکتری هایی که بعد از طولانی مدت روی مسواک رشد می کنند دچار مشکلات مربوط به لثه شوید. بنابراین هر ۳ تا ۶ ماه حتما مسواک تان را عوض کنید.

سلامت بچه‌ها بسیار مهم است و باید دقت ویژه ای در رعایت بهداشت آنها داشت. لوازم مربوط به بچه‌ها بخصوص آنهایی که به دهان می‌برند، مک می زنند یا شیشه شیری که با آن شیر می خورند باید به طور منظم تعویض شوندتاریخ مصرف پستانک های لاتکس بین ۲ تا ۵ هفته است.

 

حتی اگر در ظاهر سالم به نظر بیایند و فرسوده نشده باشند نیز باید تعویض شوند، چون بعد از مدتی استفاده ترک های ریزی در آنها ایجاد می شود که محلی برای تجمع باکتری ها می شوند. بنابراین در تعویض آنها تعلل نکنید.

 

منبع:خبرنگاران جوان

   //پدامگ//

//پزشک دندان//

//تجهیزات دندانپزشکی//

//محصولات دندانپزشکی//

//کنگره های تخصصی دندانپزشکی//

 

 

  

نظرات