صنـعـت تـجهیـزات دنـدان پـزشـکی
محصولات مصرفی و صنایـع وابستـه

ارسال پاسخ

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶  ۱۱:۵۴

عصب کِشي يا عصب کُشی در درمان ریشه دندان

عصب کِشي يا عصب کُشی در درمان ریشه دندان مردم معمولا درمان ريشه دندان را با نام عصب کِشي يا عصب کُشي مي شناسند در صورتي که عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي مي گويد هر دوي اين اصطلاحات اشتباه و لفظ صحيح آن «درمان ريشه» است.

دکتر اثني عشري با اشاره به علائم درگير شدن پالپ دندان مي افزايد: درد شديد، مشخص ترين علامتي است که نشان مي دهد مشکل به پالپ دندان رسيده و در بسياري از موارد هم اين دردها هنگام شب بروز مي کند.
به گفته اين دندانپزشک، اين بخش دندان از عروق اعصاب و بافت همبندي تشکيل شده که قسمتي از آن هم عصب است.
بنابراين هنگام درمان ريشه دندان اين طور نيست که فقط عصب دندان خارج شود و به اجزاي ديگر کاري نداشته باشيم.

يکي از اشتباهاتي که در اين زمينه وجود دارد، بي توجهي به دنداني است که تحت درمان ريشه قرار گرفته. اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي مي گويد: پس از درمان ريشه به بيمار گفته مي شود بعد از گذشت چند روز تا يک هفته و حداکثر تا 20 روز بعد براي ترميم اقدام کند. به اين معني که بايد به دندانپزشک مراجعه کرده و دندان را پر کند و گاهي حتي لازم است دندان روکش هم بشود.
وي مي افزايد: به بيماران توصيه مي شود در مدتي که دندان تحت درمان ريشه قرار گرفته و خمير پرکردگي موقت يا پانسمان موقت روي دندانشان گذاشته شده، توجه بيشتري داشته باشند و فشار زيادي روي دندان وارد نکنند.
اما در صورتي که بيمار در مدت مشخص مراجعه نکند به گفته دکتر اثني عشري ممکن است خميرهاي پانسمان به دليل اين که قدرت کافي ندارد، خرد شده و از بين برود و در نتيجه بعضي از قسمت هاي دندان که بيشتر با غذا تماس پيدا مي کند نيز دچار شکستگي شود. اين شکستگي نسج دندان نيز چون در بيشتر موارد به صورت اريب اتفاق مي افتد، به قسمت زير لثه ختم مي شود و با توجه به اين که براي ترميم هم حتما لبه هاي ترميم بايد بالاي لثه باشد، در چنين شرايطي بايد يک درمان جراحي لثه هم براي بيمار انجام شود.

باورهاي خاصي ميان مردم رواج دارد که براساس آن فکر مي کنند اگر ريشه دندانشان درمان شود، مشکلات ديگري برايشان ايجاد خواهد شد. به همين ترتيب، يکي از متداول ترين پرسش هايي که در اين مورد از دندانپزشکان پرسيده مي شود، احتمال تغيير رنگ دندان پس از معالجه ريشه است. خيلي اين موضوع را پذيرفته اند و به همين دليل نگران درمان ريشه و تيره شدن دندان هاي خود هستند.
دکتر اثني عشري، اما مي گويد: اين مشکل سال ها قبل متداول بوده و آن زمان پس از درمان ريشه تا حدي با تغيير رنگ روبه رو مي شديم، اما امروزه زماني که مي خواهيم درمان ريشه را انجام دهيم، اگر دندان از قبل تغيير رنگ کم يا متوسطي داشته باشد، معمولا ضمن درمان به کمک مواد مخصوص، دندان ها را سفيد مي کنيم تا همرنگ دندان هاي ديگر شود.
بنابراين به طور کلي مي توان گفت امروزه بعد از درمان ريشه معمولا تغيير رنگ چنداني اتفاق نمي افتد، اما به گفته وي اگر دندانپزشک بخوبي اين قسمت از دندان را تميز نکند باز هم پس از مدتي ممکن است باعث بروز تغيير رنگ شود. اما اين تغيير رنگ ها را هم مي توان اصلاح کرد و دندان را به رنگ طبيعي برگرداند.

خيلي ها از ترس درد، اصلا به فکر درمان ريشه نمي افتند، در حالي که امروزه به کمک داروهاي بي حسي و تکنيک هاي جديد معمولا دردي هنگام درمان وجود ندارد. اما بعد از درمان چطور؟ آيا باز هم درد به سراغ بيمار مي رود يا نه؟
دکتر اثني عشري مي گويد: اغلب پس از درمان ريشه درد شديدي وجود ندارد، اما برخي مي توانند درد خفيف پس از درمان را بخوبي تحمل کرده و عده اي هم هستند که بايد از داروهاي مسکن استفاده کنند. بنابراين بعد از درمان توصيه مي شود بيماران براساس نظر پزشک و بخصوص در ساعات اول، مسکن مصرف کنند.
وي با اشاره به اهميت حفظ دندان هاي طبيعي يادآور مي شود: خيلي ها هم به دلايل مختلف فکر مي کنند کشيدن دندان ها بهتر از درمان ريشه است. در صورتي که هيچ چيز جاي دندان هاي طبيعي را نمي گيرد.
علاوه بر اين، هزينه کشيدن دندان و استفاده از پروتز يا ايمپلنت نيز بسيار بيشتر از درمان ريشه است و زمان اين کارها هم طولاني تر خواهد بود.

 

منبع:آخرین خبر

   //پدامگ//

//پزشک دندان//

//تجهیزات دندانپزشکی//

//محصولات دندانپزشکی//

//کنگره های تخصصی دندانپزشکی//

 

 

  

نظرات